>

Kompleksowa Terapia Przeciwobrzękowa KTP

 

Kompleksowa Terapia Przeciwobrzękowa jest najlepiej przebadaną metodą redukującą obrzęki. Jest ona z powodzeniem szeroko stosowana. Składa się na nią kilka elementów. Każdy z nich spełnia określoną rolę i jest nieodzowną częścią terapii.

Do istotnych elementów Kompleksowej Terapii Przeciwobrzękowej należą:
Terapia obrzękowa – w obrzęku limfatycznym dochodzi często do zwłóknień. Tkanki robią się twarde, ograniczając ruchy stawów i powodując dyskomfort. Miejsca te należy w pierwszym rzędzie rozluźnić i uelastycznić. Dotyczy to także blizn. W wyniku terapii obrzękowej doprowadza się do ich przesuwalności i uelastycznienia.
Manualny drenaż limfatyczny – MDL – jest nieodzowny w odprowadzeniu z tkanek nadmiaru chłonki. To przyjemna część terapii. Dla pacjenta jest niebolesna. Rozpoczyna się od udrożnienia węzłów chłonnych. Następnie wykonuje się delikatne chwyty drenażowe. U pacjentów onkologicznych u których usunięto którąś grupę węzłów, zmieniana jest fizjologiczna droga odpływu.
Bandażowanie – terapia uciskowa – żeby osiągnąć wystarczające odciążenie obrzękowe, należy po każdym manualnym drenażu limfatycznym stosować kompresję. W początkowej fazie stosuje się bandażowanie kompresyjne, a następnie noszenie uciskowego rękawa lub pończochy.
Gimnastyka – dzięki niej uruchamiamy pompę mięśniową, zwiększając tym fizjologiczny odpływ z tkanek. Pełny jej efekt uzyskuje się w połączeniu z kompresją. Bandaże są „dodatkową” powięzią, która ogranicza przestrzeń dla pracujących mięśni. Wówczas płyny które nie są ściśliwe odpływają.
Terapia oddechowa – wykonywana jest w połączeniu z ćwiczeniami. Jej sens polega na wykorzystywaniu ciśnienia  brzusznego oraz ciśnienia w klatce piersiowej dla ułatwienia odpływu limfy z obrzękniętej okolicy, zgodnie z zasadą przepływu od większego ciśnienia do mniejszego.
Pielęgnacja skóry – dbałość o skórę jest bardzo ważna ze względu na konieczność utrzymania jej elastyczności i zapobiegania podrażnieniom i stanom zapalnym.
Informacje dla pacjenta – pacjent musi być poinformowany o czynnikach nasilających obrzęk, o tym czego powinien unikać i jak dbać o opuchniętą kończynę. Ponadto powinien być poinformowany o możliwościach, jakie niesie ze sobą stosowana terapia.
  Kinesiotaping – to technika oklejania plastrami służąca pobudzeniu motoryki naczyń limfatycznych (stosowana w razie potrzeby).

Praca z obrzękiem limfatycznym przynosi pozytywne efekty. Jest jednak trudna. Wymaga wiele wysiłku, cierpliwości i samozaparcia zarówno ze strony fizjoterapeuty jak i pacjenta. Warto tę pracę podjąć, ponieważ zdecydowanie poprawia komfort życiowy.

Cennik pobytu na Kompleksowej Terapii Przeciwobrzękowej

Cena dla 1 osoby za dobę hotelową

Kompleksowa Terapia Przeciwobrzękowa  

 

1 doba w pokoju dwuosobowym

1 doba w pokoju jednoosobowym

1 kończyna górna

250,00 PLN

300,00 PLN

1 kończyna dolna

280,00 PLN

340,00 PLN

 

Istnieje możliwość dokupienia zabiegu drenażu limfatycznego dla drugiej kończyny i jej bandażowania - zgodnie z cennikiem:

  1. druga kończyna górna +25,00 PLN + 20,00 PLN bandażowanie.
  2. druga kończyna dolna +70,00 PLN + 25,00 PLN bandażowanie

Dobowy pobyt obejmuje:

  1. Wstępne badania lekarskie
  2. Zabiegi:  manualny drenaż limfatyczny, bandażowanie, gimnastyka (codziennie oprócz świąt i niedziel)
  3. Zakwaterowanie w pełnym standardzie
  4. Trzy posiłki dziennie:  śniadanie i kolacja – stół szwedzki, obiad porcjowany
  5. Program kulturalny, popularno-naukowy i rekreacyjny
  6. Parking

Należy ze sobą przywieść:

  1. Bandaże (istnieje możliwość zakupienia na miejscu)
  2. Zaświadczenie od kardiologa o braku przeciwwskazań do wykonywania drenażu
  3. Aktualne badanie dopplerowskie żył (brak zakrzepicy) – badania można też odpłatnie wykonać na miejscu
  4. Dokumentację medyczną
  5. Listę aktualnie przyjmowanych leków (lekarstwa aktualnie przyjmowane)
×

Wyszukaj w serwisie

×

Zapisz się do newslettera