>

 11 Listopada - Basen jest czynny od godziny 15.00 

Inhalacje 

Inhalacja z użyciem inhalatora lub nebulizatora 
Inhalacja jest małoinwazyjną metodą leczenia i zapobiegania wielu schorzeniom dróg oddechowych. Polega na wziewaniu lub wdychaniu środka leczniczego w postaci aerozolu. Zaletą inhalacji jest to, że środek leczniczy trafia do krwioobiegu za pośrednictwem błon śluzowych nosa i gardła. W związku z tym jego działanie jest szybsze niż wtedy, gdy jest on dostarczany do organizmu przez układ pokarmowy, a działania uboczne są zminimalizowane. Także ilość substancji potrzebna do wywołania określonego efektu terapeutycznego jest mniejsza niż w przypadku innych dróg podania. Metoda ta nie obciąża układu pokarmowego, co jest ważne dla pacjentów cierpiących na jego schorzenia. Inhalacje są szczególnie zalecane w infekcjach górnych dróg oddechowych. Pomagają przywrócić drożność dróg oddechowych. Polecane są także dla osób cierpiących na astmę i mukowiscydozę oraz dla osób, które chorują na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc. Wdychanie odpowiednio dobranych roztworów leczniczych łagodzi bóle głowy i bóle reumatyczne. Obecnie, metoda ta jest stosowana także do podawania leków przeciwzapalnych, rozkurczowych a nawet antybiotyków. Dzięki inhalacjom zmienia się także jonizacja powietrza w pomieszczeniu, co ma dobroczynny wpływ na samopoczucie.

dsc_8874.jpeg

 

Inhalacja w grocie solnej z tężniami solankowymi stanowi szczególną formę inhalacji w postaci seansów.
Grota solna urządzona została w zabytkowym pomieszczeniu o charakterystycznej architekturze, które w przeszłości pełniło rolę przypałacowej chłodni. Obecnie jest ono wyposażone w dwie tężnie solankowe zbudowane z drewna iglastego (sosna, świerk) i z gałązek tarniny oraz z urządzeń do pompowania solanki.
Ich sposób działania jest następujący: na ułożone na drewnianej konstrukcji gałązki tarniny podawana jest za pomocą pomp solanka, która swobodnie spływa po gałązkach tarniny, a jej nadmiar gromadzi się w korycie umieszczonym na posadzce. Tak rozprowadzana solanka podlega odparowaniu, wytwarzając w pomieszczeniu intensywny aerozol. Tężnia solankowa nasyca powietrze jodem, bromem, wapniem i całą gamą innych mikroelementów. Jod powoduje rozrzedzenie śluzu, brom rozszerza oskrzela, a wapń działa antyalergicznie. Ponadto, tężnia dostarcza do otoczenia również magnez, sód, potas, żelazo i inne mikroelementy. Powstały aerozol odznacza się szczególnymi walorami zdrowotnymi, ponieważ jego cząsteczki mają znaczną zdolność penetracji organizmu poprzez błony śluzowe układu oddechowego oraz przez skórę. Wokół tężni wytwarza się specyficzny mikroklimat, który jest naturalnym leczniczym inhalatorem. Mikroklimat tężni wytwarzany jest wskutek ociekania solanki i działania ruchu powietrza, co powoduje intensywne parowanie, a rozbijanie cząsteczek solanki sprzyja hydro jonizacji.
Mikroklimat tężni wykorzystywany jest w profilaktyce i w leczeniu schorzeń górnych dróg oddechowych, w leczeniu zapalenia zatok, rozedmy płuc, nadciśnienia tętniczego, nerwicy wegetatywnej i w przypadkach ogólnego wyczerpania. Inhalacje wykorzystane w profilaktyce u ludzi zdrowych, powodują wzrost odporności organizmu. Cząstki aerozolu mają ponadto działanie bakteriobójcze.

img_8724.jpeg

×

Wyszukaj w serwisie

×

Zapisz się do newslettera